İskender Kebap
Ana Sayfa Tarihçe ISO 22000 Şubeler Basında Fotoğraflar İletişim İskender Ekspres
 
  Tarihçe

İskender'in Tarihi

Cevat İskenderoğlu

   
  Ürünlerimiz
İskender Kebap
 
 
        Cevat İSKENDEROĞLU

İskender Efendi'nin üç erkek çocuğundan biri olan Cevat İskenderoğlu büyük ağabeyi Nurettin İskenderoğlu ile birlikte 1930'lu yıllarda Bursa Kayhan'daki dükkandan Atatürk Caddesi, bugünkü Tayyare Kültürmerkezi yanındaki köşe, dükkânlarına geçerler.

İki kardeş bu dükkânı, babaları İskender Efendi'nin koyu ahşap renkli dükkânından farklı olarak, mavi-beyaz renkli yağlıboya ile boyatmışlar ve 70 küsur yıl bu renklere sadık kalınmıştır. 40 sandalyeli bu orijinal Kebapçı İSKENDER dükkanında müşterilerin koyduğu masa isimleri bugün bile hala kullanılmaktadır.(örn: Gemi dibi; zamanında duvara asılan bir gemi resminden dolayı, Bizim masa; sürekli gelen müşterinin koyduğu isim, Vantilatör altı, kapı dibi gibi)

(Günümüzde bu dükkânın şubeleri izlenimi veren benzer renk ve donanımda faaliyette bulunan diğer işletmeler ile herhangi bir ticari ilişkisi bulunmamaktadır. Bu restoran tek ve orijinal olarak korunmaktadır.)

1967 yılında, çocuğu olmayan Nurettin Bey'in vefatından sonra Cevat İskenderoğlu tek başına aynı yerde çalışmasını sürdürür. Döner ocağında çalıştığı saatlerde döner kesişini seyredenlere döner tattırması ve onlarla sohbeti bugün de tüm  müşterileri tarafından dilden dile anlatılmaya devam etmektedir.

 Zuhal hanım'la evli olan Cevat bey'in "İSKENDER", "KEBAPÇI İSKENDER", "İSKENDER KEBAPÇISI", "BURSA İSKENDER KEBABI", "BURSA İSKENDER KEBAPÇISI", "BURSA KEBAPÇI İSKENDER", "HAKİKİ İSKENDER KEBABI", "İSKENDER KEBABI" seri İskender müşterek markalarını yaşatan Neslihan, İlgihan, İskender adında mirasçıları üç çocuğu bulunmaktadır.

 

Çalışkanlığı, zekâsı, genel kültürü, karizması, espritüel kişiliği, işine ve kebaba gösterdiği özen ve mesleğine adadığı yaşamıyla kendi adını dahi  işyerinin tabelasına yazmayarak sadece "İskender'', "KEBAPÇI İSKENDER", "İSKENDER KEBAPÇISI", "BURSA İSKENDER KEBABI", "BURSA İSKENDER KEBAPÇISI",  "BURSA KEBAPÇI İSKENDER", "HAKİKİ İSKENDER KEBABI", "İSKENDER KEBABI" markaları için emek vermiş ve markaların bugünkü tanınmışlığına  çok büyük katkıları olmuştur. Yaşamını mesleğine adayan Cevat Bey aynı zamanda çok iyi bir eğitimcidir. Bu eğitimci ruhla, pek çok dönerci ustası ve servis elamanı yetiştirmiştir. Yetiştirdiği personellerine sadece teknik mesleki eğitim değil aynı zamanda  müşterinin ve kalitenin önemini de anlatmış, onlara günün belirli saatlerinde genel kültür ve diksiyon dersleri vermiştir. 2000 yılında vefat eden Cevat İskenderoğlu'nun Türkiye ve Dünya'nın pek çok bölgesinden yıllardır topladığı antika tabak koleksiyonu bu gün eşi Zuhal ve çocukları Neslihan, İlgihan, İskender İskenderoğlu tarafından da yaşatılmakta ve koleksiyonun bazı bölümleri  restoranlarında sergilenmektedir.Yıllar önce TRT- 1'deki geniş kapsamlı söyleşisinde bu tabak koleksiyonundan görüntülere de yer verilmiş, İstanbul Vip dergisindeki koleksiyonelerin tanıtıldığı sayıda da tabak koleksiyonu ile yer almıştır.

Yasal Uyarı
İş bu sitede yer alan fotoğraflar ve yazılar Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında koruma altında olup
izinsiz kullanan ve/veya kullandıranlar hakkında yasal yollara başvurulacaktır.