İskender Kebap
Ana Sayfa Tarihçe ISO 22000 Şubeler Basında Fotoğraflar İletişim İskender Ekspres
ISO 22000

KALİTE GÜVENCE

Diğer konularda olduğu gibi kaliteden ve lezzetten taviz vermemeyi baba vasiyeti olarak kabul edip devam ettiren 3. Kuşak, bu alanda da çeşitli atılımlar yapmıştır. Gelişen ve artan iş hacmine bağlı olarak alt yapı, endüstrileşme ve kurumsallaşma çalışmaları başlatılmıştır. İlk olarak "İskender" restoran ve "İskender Ekspres" şubelerinin et ihtiyacını karşılamak, daha sistematik ve hijyenik hizmet vermek amacıyla 2006 yılında, en son gıda teknolojilerine uygun olarak Bursa'da, İSKENDER et işleme tesisi kurulmuştur. Gıda Güvenliği konusunda Dünya'da en başta gelen kuruluşlarından olan UKAS (Unıted Kıngdom Accreditation Servis) tarafından onaylı. TS-EN ISO 22000 - 2005 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi belgesi alınmıştır. Bu belge Neslihan, İlgihan, İskender İskenderoğlu'nun sahibi olduğu başta "Et işleme tesisi" olmak üzere "İskender" restoranlar ve "İskender Ekspres" leri kapsamakta ve bünyemizdeki Gıda Mühendisi, Veteriner Hekim ve Gıda Kontrolörleri tarafından takip edilmektedir.

GIDA GÜVENLİĞİ POLİTİKAMIZ

Tüm Ürünlerimizi Müşterilerimize Doğal, Lezzetli, Sağlıklı ve Hijyenik Ortamlarda Hazırlayıp Sunmayı Temel İlke Edindik. İskender Gıda Güvenliği Sisteminin Etki ve Verimliliğinin Geliştirilmesini, Yürütülmesini ve İyileştirilmesini Taahhüt Ederiz.

İLKELERİMİZ

  • Asırlar Boyu seri Markalarımıza ve Ürünlerimize Duyulan Güveni Gelecek Kuşaklara Aktarmak,
  • Çalışanlarımızın Gıda Güvenliği Bilincisini Sürekli Eğitimlerle Arttırmak, Yasal Gereklilikleri Temel Kabul Ederek Standartların Üzerinde Üretim ve Hizmet Sunmak,
  • Hedeflerle Yönetim Kapsamında, Gıda Güvenliği Yönetim Sistemini Sistematik Olarak Gözden Geçirerek Güncelleştirmektir.

 

 
Yasal Uyarı
İş bu sitede yer alan fotoğraflar ve yazılar Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında koruma altında olup
izinsiz kullanan ve/veya kullandıranlar hakkında yasal yollara başvurulacaktır.